Fidan Elektronik

                                                                       Dil: Seçimi:     

                                    

Otopark Otomasyon Sistemleri

  

 
Otopark Otomasyon Sistemlerinde Aranan Nitelikler..

Araçları ile gelen daire sakinleri kendilerine verilmiş olan kartla (özel yaptırılacak olan kimlik kartı kullanılabilir) otomatik olarak otopark bariyerini açıp araçlarını otoparka çekebilmelidir.
Kartı olmayan misafir vb. kişiler kapıdaki görevli tarafından giriş kaydı yapılarak bariyer açılıp içeri alınmalıdır.
•Otopark girişi dışında bu kartla aynı zamanda Sosyal tesis bina giriş kapısı vb. odalara giriş yetkisi verilebilir.
Bu sistemin kurulması ile istenirse kimin ne zaman girip ne zaman çıktığı bilgisayardan rapor olarak alınabilecektir. 
 

OTOMATİK GEÇİŞ (OGS) SİSTEMİ

OGS Nedir?

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), otoyol, köprü ve tünellerde trafikteki yoğunluğu azaltmak, ücret toplama işletmesi için gerekli olan veri toplama, denetleme, izleme, ihlal işlemleri, ücretlendirme ve raporlama gibi araç ve gişe arasında mikrodalga iletişim esasına dayalı, gişelerde durmadan araç geçirmeye uygun, tüm fonksiyonlara sahip tam otomatik bir elektronik sistemdir.

Bu özellikler zaman geçtikçe günlük hayatımızda ihtiyaç hissedilen diğer hizmet alanlarında da (Havaalanları,Siteler,Otoparklar,AVM ) araç giriş ve çıkışlarını kontrol altına almak için hizmet vermeye başlamıştır.

……………………ana giriş kapısından araç ile giriş-çıkış yapılabilen noktanın kontrol altına alacak ve siteye girmek ve çıkmak isteyen araçların, yoğunluğa en az sebebiyet verecek şekilde akışkan bir trafik oluşturmasını sağlayacaktır. Bu sayede otopark güvenliği ve denetimi de sağlanmış olacaktır.Site tek kapıdan bir giriş bir çıkış olarak planlanacaktır. Sistemde OGS (konut sahibi-yönetim) girişi ve MANUEL (Ziyaretçi girişi) olmak üzere iki ana sınıflandırma olacaktır.OGS hatları sadece Konut Sahipleri ve Yönetim için planlanacaktır.

Ziyaretçi girişleri, güvenlik kontrolü ile koordineli olarak gerçekleştirilecektir. Güvenlik noktasında incelemesi yapılacak misafir araç, Yönetim tarafından uygun görülmesi halinde Yönetim Bilgisayarından izin verilerek site içine alınacaktır. Olası Acil bir durum da Güvenlik kulübesinde bariyere müdahale edebilmek için buton olacaktır. Buton ile verilen geçiş izinleri Yönetim bilgisayarı tarafından Rapor olarak alınabilecek-gözlemlenebilecektir.

Yönetim merkezinde tesis edilecek olan bilgisayar üzerinden, yetkilendirme fonksiyonu kullanılarak, Yönetim ve Konut Sahipleri içinde kullanılacak tüm OGS kartlarının tanımlanması, takibi, bloke edilmesi gibi tüm işlemler yapılabilecektir.Sistem, 1 giriş – 1 çıkış ve 1 yönetim merkezinden oluşacaktır.Sistemde anti pass-back özelliği bulunacak, ana giriş/çıkış hatlarında aynı kartla giriş yapıldıktan sonra çıkış yapılmadan ikinci bir giriş işlemi yapılamayacaktır.Sistem, minimum 100.000 abone uygulaması yapmaya elverişli olacaktır.

OTOPARK İŞLETME SENARYOSU :

İşletme Sahipleri :

Yukarıda da değinmiş olduğumuz üzere, otopark alanlarının en efektif şekilde kullanılması ile ilgili çalışmaları yaparken, çevre trafik detaylarını da dikkate almak gerekmektedir.Gerek ticaret merkezine gelen araçların yoğunluğu, gerekse çevre iş yerlerine gelen araçların fazla olması sebebi ile ticaret merkezini çevreleyen yolun yoğunluğu çok fazladır.

Bu sebeple, giriş-çıkış yapılan noktalarda, gelen aracı 6m. mesafede tanıyan OGS sistemi kullanılmalıdır. Bu sayede, aracında yönetim tarafından dağıtılacak olan OGS kartı bulunan araç sahipleri, kullanacakları giriş hattına yaklaştıklarında, bariyer otomatik olarak açılacak, bu sayede trafik yoğunluğu oluşmayacaktır.

Abone kart okuyucu ile oluşturulacak çözümleri, otopark sirkülasyonunu yavaşlatacağı ve çevre trafik akışında ciddi problem çıkaracağı için tavsiye etmemekteyiz.

Tesis edilmesi düşünülen OGS sistemi ile, dükkan sahiplerinin aynı anda tek bir aracı içeri almaları sağlanabilecektir. Ancak yönetimin onayı ile birden fazla OGS kartı almış işletmeler diğer araçlarını da bina içine alabileceklerdir.

Bir OGS kartı ile giriş yapıldığında, o kart ile araç çıkışı yapılmadan önce ikinci bir aracın içeri girmesi mümkün olamayacaktır.

Ayrıca yönetiminizce verilecek karar çerçevesinde, işletme sahiplerinin bina içine girip girmeyecekleri, teras otoparkının kullanılıp kullanılmayacağı gibi yetkilendirmeler yapılabilecektir.

Otopark spiralinin aynı anda iki araç tarafından kullanılamaması sebebi ile, ödeme istasyonunda ödeme yapıldığı takdirde, giriş bilet makinesi, ödeme yapan araç spirali terk edene kadar, düğmesine basılsa da bilet üretmeyecektir. Tersi durum için de benzer tedbir alınacaktır. Bu sayede kaza riski ortadan kaldırılmış olacaktır.

Günlük Misafirler :

Bu araç sahipleri sadece bina içi park alanlarına, kısa süreli park edebileceklerdir. Bu sayede bina içinde istenmeyen yoğunluklar önlenecektir.Araç sahipleri giriş yaparken, bilet makinesinden bilet alacaklar ve otomatik olarak açılacak bariyerin önünden geçerek otopark içine yöneleceklerdir.

Çıkış yapmak isteyen araç sahipleri ise, otopark alanının, iniş rampasına yakın olan kısmında tesis edilecek olan, çıkış hattına yanaşacaklar ve park ettikleri süre bedeli olan ödemeyi yapacaklardır. Bu ödemenin yapılması sonucu bariyer otomatik olarak açılacak ve araç otoparkı terk edecektir.

Ödeme noktasında, kullanıcı hatalarının ve olası art niyetin önüne geçilebilmesi için kesinlikle el tipi okuyucu kullanılmayacaktır. Bileti içine alarak değerlendiren, biletin üzerine ödeme yapıldığı bilgisini basan bir cihaz kullanılacaktır. El tipi okuyucu ile ödeme yapılması halinde, gelir kaybı yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

RAPORLAMA :

Önermiş olduğumuz sistem bir bütün olarak çalışacaktır. Bina giriş-çıkışları, spiral de dahil olmak üzere, tek bir yazılım ile kontrol edilecektir.

İşletme sahipleri ve günlük misafirlerine ait tüm araç hareketleri raporlanabilecektir. Abone araçların giriş-çıkış saatleri, hangi otopark alanını kullandığı, ücretli otopark alanlarının yoğunluğu, gelir durumu ve bunun gibi birçok konu yönetiminiz tarafından raporlar üzerinde incelenebilecektir.

DOĞRU PROJELENDİRME :

Binanızın yapısı ve çevre etkileşimleri sebebi ile, kullanılacak ekipmanın seçimi kadar, doğru projelendirme ve uygulama çalışmasının gerçekleştirilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Aksi taktirde yapılacak yatırımın çözüm yerine sorun yaratması söz konusu olabilecektir.200’ün üzerinde projeye imza atmış bir grup olarak, bu projede yanınızda olmak bizler için gurur vesilesi olacaktır.

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemi: Yazılım ara yüzü tamamen Türkçe ve kolay kullanıma sahiptir. Otoyollarda sitemin başarı oranı %95(EGM verisi) site ve otoparklarda ise %98 üzeri bir başarı sergilemektedir. Yalnız araç plakası çamurlu, karlı veya silik ise okuma işlemi gerçekleştiremez (insan gözü ile okunabilen tüm Latin harfli kare veya dikdörtgen plakaları Plaka Tanıma Sistemimiz başarılı bir şekilde okur, insan gözüyle okunamayan plakaları sistem okuyamaz) Sitelerde araç giriş kapısı, çıkış kapısı bulunan bölgelerde araç giriş/çıkış kontrolü, kayıt ve güvenlik ve giriş/çıkış izin verme amacı ile kullanılır.

Sisteme kayıtsız olan araçların site içerisine girişi ancak kontrollü bir şekilde izin verilir. Araçlara geçici ya da sürekli izinler verilebilmekte veya yetki sınırlandırılması, yasaklama yapılabilmektedir.Site içerisinde araç park yerinin sınırlı sayıda olması(site sakinlerinin birden fazla aracı olması ve site sakininin yalnız 1 veya 2 park alanına sahip olması) durumunda istenir ise site sakininin site içerisine girmesi gereken araç sayısı sınırlandırılabilir.

Site sakinleri kendilerine verilen bir şifre ile internet üzerinden kendi araç plakalarını değiştirebilir (yalnız araç plakasını değişimine izin verilir), araç giriş çıkış raporlamalarını görebilir, kendisine ait olan şifreyi değiştirebilir.Ebeveynler isterse belirledikleri saat aralığı içerisinde çocuklarının araç ile site içerisinden çıkmasını yasaklayabilir. Site içerisine girmek isteyen misafir araçların kayıtları tutulur (fotoğraflı) hangi site sakinine geldiği kaydı ve site içerisinde kalış süresi belirlenebilir. Bu sayede misafir araçların içerde kalma süresi kontrol altında tutulur süre aşımı durumunda görevli tarafından uyarılır.

Site içerisine giren araçların tamamı kayıt altına alınarak geriye dönük plaka, tarih, saat, geçiş bölgesi ve araç fotoğrafı ile minimum 1 yıllık arşivleme yapılabilmektedir. İstenirse bu arşivler farklı bir yere(CD, Harici Depolama Ünitesi, USB bellek) yedeklenebilir. Geriye dönük bilgiler saat, tarih, plaka ve geçiş bölgelerine göre filtreler yapılarak raporlama yapılabilmektedir. Plaka Tanıma Sistemi sayesinde sitelerde araç trafiği düzenlenmiş, geçişler hızlandırılmış, araç-giriş çıkış güvenliği arttırılmış ve insan yükü azaltılmış olur.

Otoyol versiyonunda kameraların olduğu bölgeden giriş çıkış yapan tüm araçlar tanımlı olmaksızın kayıt altına alınır. Tanımlı araçların geçişlerini düzenlemek için kara liste adı verilen kısım kullanılır. Bu geçişi sırasında uyarı verilmesi istenen plakalar için uygulanır. Bu kısımdaki plakalar geçiş yaparken güvenlik görevlisinin ekranına araç plakasıyla beraber uyarı gelir. Kara liste ismi değiştirilebilir.

PTS kurulu bazı referanslar:

 1. E-6 Otoban projesi(EGM İhalesi)
 2. Ağaoğlu My Town
 3. Dumankaya Concept
 4. Sinpaş Aqua Manors
 5. Antill
 6. Akasya Evleri
 7. Emniyet Genel Müd.
 8. Ekol Lojistik

PLAKA TANIMA SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAME

Amaç: Bu sistem araç girişi ve çıkışının kayıt edilmesi,kayıtlı araçların otomatik geçiş yapması,kart ve kumanda ihtiyacı duyulmaması amacına yönelik çalışacaktır.

Hedef:

Plaka Tanıma Yazılımı %95 ve üstü doğru plaka okuma başarısı sağlamalıdır.

Plaka Tanıma Yazılımı kamerasından araçlar minimum 180 km/saat hız ile geçerken de aynı başarıyı elde edebilmelidir.

Uygun kablo ve kamera ile sistem arasındaki mesafeden bağımsız olarak sistem problemsiz olarak çalışacaktır.

Plaka Tanıma Yazılımı, gece-gündüz, farklı iklim koşulları, sabah ve akşam kameraya vuran güneş ışıklarında ve değişik ışık seviyelerinde de aynı başarı ile çalışmalıdır.

Sistem sürekli bakım, ayar vs gerektirmemeli, stabil çalışabilmelidir.

Plaka Tanıma Sistemi gündüz renkli, gece siyah beyaz görüntüler üzerinde çalışmalıdır.Farklı renk, boyut,yazı karakterinde ve standartlarda plakalar da aynı başarı ile okunabilmelidir.

Plaka Tanıma Yazılımının veritabanına işlediği bilgi her geçen araç için en fazla 1 adet resim ve plaka okunma bilgisi olmalıdır.

Plaka Tanıma Yazılımı geçişlerde plaka okuyamadığın da sisteme en fazla 1 fotoğrafla birlikte kaydetmeli ve her geçişte okuyamadığını ardışık olarak sayı olarak fotoğraflarla birlikte yazmalıdır.

10. Sistem kendi video-capture kartı ve gerekli ise I/O kartı ile gelecek ve sorunsuz çalışacaktır.

11. Programda, girilen plaka bilgilerine göre, (ihlal vb durumlarda) görsel ve sesli uyarı verecektir.

12. Farklı renkteki zeminler ve farklı renkteki yazılarla yazılmış plakaları belirtilen hız ve doğrulukla tanıyabilecektir.

13. Client-Server mimarisinde ve web tabanlı olarak çalışabilecektir.

14. Yazılıma erişim kullanıcı adı ve şifresi ile sağlanacaktır. Kullanıcıların yetki erişim seviyeleri tanımlanabilmelidir. Sistemin kullanıcılarına değişik güvenlik seviyeleri atanarak ilgili kişilerin sadece izin verilen özelliklere erişmesi sağlanabilmelidir.

15. Yazılım uzaktan data-base kontrolü yapılabilmelidir.

16. Araba plakası, tarih, araç sahibi, park yeri gibi kriterlere göre arama yapılabilmelidir.

17. Site sakinleri kendi araçlarını ve misafir araçlarını tanımlayabilmelidir.

18. Plakalar gruplandırılıp belli saatlerde belli bölgelere giriş izni verilebilmelidir.

19. Yönetici tüm siteye belli kullanıcı ya da belli bir bloğa duyuru paneli aracılığıyla mesaj gönderebilmelidir.

20. Her PC ye en fazla 4 kamera bağlanabilmeli ve kamera sayısına bağlı kalmaksızın verimli bir şekilde çalışabilmelidir.

21. Plaka Tanıma Yazılımı, bağlı kameradan gelen görüntü içinden okunan araç plakalarının veri tabanındaki kayıtlar ile karşılaştırılarak istendiğinde kontrol noktasındaki bariyerin kayıtlı araçlar için otomatik olarak açılmasını sağlamalıdır.

22. Plaka Tanıma Yazılımından daha önce kayıt altına alınmış araçların geriye dönük bilgi ve görüntülerine ulaşılabilmelidir.

23. Plaka Tanıma Yazılımı istenirse digital text panosuna plaka bilgisini yazabilmeli ve bariyer tetik devresini kontrol edebilmelidir.

Yazılım Yetenekleri:

Plaka Tanıma Yazılımında aracın görüntüye giriş yaptığı bölgenin kamera ismi sisteme operatör tarafından girilebilmelidir. Birden çok kamera kullanılması durumunda aracın hangi bölgeden geldiği görüntülenebilmelidir.

Yazılım otomatik olarak belli bir aralığın kayıtlarını tutacak şekilde eski kayıtları silebilmelidir.

Network Yetenekleri :

Plaka Tanıma Yazılımı Client - Server topolojisinde çalışabilmelidir.

Sorgulama Yetenekleri :

Sistem aktif ve kolay raporlama yapabilmeli, istendiğinde pdf,xls, formatlarında alınabilmelidir.(otomatik olarak)

Yazılım kaydedilmiş araç plakalarını istenirse plakanın sadece 2 karakterini kullanılarak dahi sorgulayabilmelidir.

Güvenlik :

Sistemin kullanıcılarına değişik güvenlik seviyeleri ve izlemesi gereken kameralar atanarak ilgili kişilerin sadece izin verilen özelliklere erişmesi ve izin verilen lokasyonlardan alarm alma ve izleme yapması sağlanabilmelidir.

Plaka Tanıma Yazılımı’na kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılmalı, yetkili sicil numarası ve şifresi ile tanımlanmış bir operatör tarafından Plaka Tanıma Yazılımı veritabanına ulaşılabilmelidir.

Plaka Tanıma Yazılımının full admin şifresi sadece tarafımızda olmalıdır.Firmanın yapacağı çalışmalarda kontrollü olarak tarafımızdan şifre desteği verilecektir.

Güvenlik seviyeleri değişik katagorilerde olmalı ve kullanıcılara farklı yetki seviyeleri verilebilmelidir.

Diğer :

 • - İşletim sistemi Windows XP olmalıdır.
 • - Sistemde herhangi bir operatör sayısı veya benzer bir kısıtlama olmamalıdır.
Home Faliyetlerimiz Otopark Otomasyon Sistemleri

Telif Hakkı

Bu site bir FİDAN ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SAN.DIŞ.TİC.LTD.ŞTİ. markasıdır.

Sitede bulunan resimler ve içerikler kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

ILETİŞİM

  Eski Osmanlı Sokak,No: 29-2 MECİDİYEKÖY-İSTANBUL

 • Tel:(0212) 356 65 95 Pbx 
 • Fax: (0212)356 65 97